BAŞKANIN MESAJI

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma  Konseyi dördüncü dönem başkanı olarak görev yapmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyor, tüm üye üniversitelerin temsilcileri arkadaşlarımla birlikte açıklık ve şeffaflıkla en üst düzeyde hizmet etmeye çalışıyorum.
Önceki  dönemler başkanlarının, konseyimizin gelişmesinde gösterdiği üstün çaba ve yenilikçi etkinlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.

20 ülkeden 30 üye ile 2012 yılında kurulan konseyimiz, her geçen yıl başarılı bir şekilde büyüyerek bugün 22 ülkeden 54 üyeye ulaşmıştır. Önümüzdeki yıllarda eğitim faaliyetlerini sürdürmek, üye ülke ve üye üniversitelerinin sayısını artırmak, konseyimizin uluslararası alanda tanınmasını ve faaliyetlere katılmasını sağlamak  için çalışmalarımız devam edecektir.

Pandemi döneminde aksayan faaliyetlerimizi tekrar istenen seviyeye çıkarmak için gayret gösteriyoruz. 15 Nisan 2023’ de organize edilen IUSAR2023 Oyunları’na 15 üniversite takımı 105 öğrenci ile katıldı. Üniversitelerimizin  Arama Kurtarma toplulukları, KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı bölge müdürlüklerinden aldıkları teknik pratik eğitim bilgilerini sergiledikleri oyunlarda çok başarılı oldular.

Oyunlara katılan, destek sağlayan konsey üyesi üniversitelere ,Teknik pratik eğitim destekleri ve oyunlar saha organizasyonu için KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na teşekkürlerimi sunuyorum.

Eğitim faaliyetlerimiz içinde 26 Mayıs 2023 tarihinde düzenlediğimiz “Yaşanan, Karşılaşılacak Muhtemel Doğal Felaketler Öncesinde Gerekli Eğitimler/Uyarılar” konulu ulusal çalıştayda değerli konuşmacıların sunumları Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı’nın katılımları ile birlikte geniş dinleyici kitlesi tarafından ilgi ile izlendi.

Çalışmalarımıza devam ederek, yapılacak koordinasyonlar ile  Arama Kurtarma Oyunları, eğitimler, sempozyumlar ve çalıştaylar  düzenlemek için tüm üye üniversitelerimizle birlikte gayret göstermekteyiz.

Konseyimizin çalışma kurulu ve yönetim kurulu üyeleri, yapılan toplantılarda aldıkları kararlarında; yönetim kurulunda değişiklik yapıldığını, pandemi döneminde duraksayan bir yıllık zaman diliminin  IV. Dönem Başkanlık süresine eklenmesi teklifinin oy birliğiyle kabul edildiğini bilgilerinize sunuyorum.

Yeni yılınızı kutlar, sağlıklı, mutlu yıllar dilerim.

Saygılarımla,

Metin Gezgin

IV.Dönem Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu