Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

TARİH
Akdeniz’in mükemmel iklimi ve sıcak insanlarıyla ünlü Kuzey Kıbrıs, 3 kıtayı birleştiren en güzel adalardan biridir. Tertemiz sahilleri ve eşsiz doğasıyla tam bir turizm cennetidir. Efsanede anlatıldığı gibi Sezar’ın Kleopatra’ya aşkını kanıtlamak için bu adayı vermesi en güzel örnektir.
Arkeolojik kazılar M.Ö. 7000 yılına uzanan Neolitik zamana ait yerleşim birimleri ortaya çıkarmıştır. Bulunan kalıntılardan Kıbrıs’a yerleşen ilk insanların Mezopotamya ve Anadolu’dan geldikleri tarım yapabilip hayvan evcilleştirdikleri anlaşılmaktadır. M.Ö 6000 ve daha sonra gelen guruplar çanak, çömlek, desti, bardak gibi kilden kaplar yapabilme sanatını getirmişlerdir. Bu zamana ait ortaya çıkarılan iki yerleşim biriminden biri Kuzey sahilinde Girne’nin 10 km doğusunda “VRİSİ” kalıntıları, diğeri de Limasol ve Lefkoşa arasında “KİROKİTİA” denilen kalıntılardır.
Bronz çağına ait daha büyük yerleşim birimleri ortaya çıkmıştır. Bronz araçlarının en önemli ham maddesi olan bakırın Kıbrıs adasında çok miktarda bulunması yörede bu madenin ticareti ile uğraşan ve bakır işleyen merkezlerin gelişmesine yol açmıştır. Mağusa’nın kuzey doğusunda “ENKOMİ” kalıntıları bu çağda gelişen ve çağa göre modern ve zengin bir kasabanın kalıntılarıdır. M.Ö. 2000 yılından itibaren Kıbrıs tarihi, adanın stratejik konumuna ve zengin bakır kaynaklarına sahip olabilmek için bölge güçlerinin istilalarına sahne olmuştur. Bu istilalarla gelen değişik kültürler Kıbrıs adasını bir tarihi kalıntılar ve eserler ülkesi haline getirmiştir.
İKLİMKuzey Kıbrıs’ta tıpkı adanın tümünde olduğu gibi Mayıs ayının ortalarından Ekim ayının ortalarına kadar uzun, sıcak ve kurak yazlar ve Aralık ayından Şubat ayına kadar ılık ve yağışlı kışlar ile tipik bir Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Kısa süren sonbahar ve ilkbahar mevsimleri yılın diğer mevsimlerini tamamlamaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta yaz mevsimi sıcak hava, yüksek sıcaklıklar ve bulutsuz gökyüzü ile geçen bir mevsimdir fakat deniz esintisi kıyı bölgelerinde hoş bir atmosfer yaratmaktadır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta sıcaklık 34 °C ile 40 °C arasında değişmektedir. En soğuk aylarda adanın iç kesimlerindeki sıcaklık 7 ile 15 derece arasındadır. Yer şekilleri yükseldikçe sıcaklık düşmektedir. Bu nedenle kıyı bölgeleri yüksek sıcaklıklara sahipken Beşparmak Dağları  daha fazla yağmur almaktadır ve burada sıcaklık düşüktür. Kış mevsimi az yağmurla ılık geçmekte ve Beşparmak Dağları eteğine arasıra çabuk eriyen kar yağmaktadır. Tüm Kıbrıs bütün kıyı bölgelerinde, genellikle gün içerisinde parlak güneş ışığının altı saat boyunca sürdüğü Ocak ayında bile yoğun güneş ışığı görmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta hava ziyaretçilere yıl boyunca hoş bir tatil yapma imkanı sağlamaktadır.Coğrafi Konum
Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, üç kıtanın ticaret yollarının kesiştiği Doğu Akdeniz’de yer almaktadır.
Komşuları; Türkiye, Suriye, Mısır, İsrail, Lübnan ve Güney Kıbrıs‘tır. Adanın toplam yüzölçümü 9,251.50 km2 olup Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 3241,68 km2 dir.

                                              ALAN                            %
     KKTC3,241.68 km235.04
     Güney Kıbrıs5509.78 km259.56
     İngiliz Üsleri256.01 km2 2.77
     Ara Bölge244.04 km2 2.64
     Toplam Ada9,251.50 km2100.00

Kıbrıs adasının en yakın komşusu, 65 km. kuzeyinde yer alan Türkiye’dir. Ada ayrıca, Suriye’nin 100 km. batısında, Mısır’ın 420 km. kuzeyinde ve Rodos Adası’nın 480 km. doğusunda yer almaktadır.

ZAMAN

Kuzey Kıbrıs Greenwich Mean zamanından (GMT/UTC),  2 saat öndedir ve yedi saat doğu standard zamanından  (EST) ilerdedir. Martın son pazarı sabah saat 3 de saatler 1 saat ileri alınır (yaz saatlari için). Ekimin son pazarı da saatler 1 saat geri alınır (kış için).ELEKTRİK
Kuzey Kıbrıs’ta 220/240Volts A/C kullanılmaktadır.
Elektrik fişleri İngiliz standardındadır.