IUSARGames

KKTC, dünyada ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Oyunlarına ev sahipliği yaptı. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Konseyi’nin işbirliğinde düzenlenen arama kurtarma oyunlarına dünyanın dört bir yanından öğrenciler katıldı. IUSAR Games- 2016 Arama-Kurtarma Oyunlarında, Kırgızistan birinci, KKTC ikinci, Pakistan ise üçüncü oldu.
KKTC üniversiteleri elde ettiği dereceler ile arama kurtarma faaliyetlerinde dünya ile boy ölçüşebilecek düzeyde olduğunu bir kez daha ispatladı.
Dünya barışına katkı sağlamayı amaçlayan oyunlara, KKTC’nin yanında Türkiye, Rusya, Polonya, Nepal, Hindistan, Endonezya, Somali, Kazakistan ve Kırgızistan olmak üzere 10 ülkeden toplam 20 üniversite katıldı.
“Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Oyunları 2016”, 24 Nisan 2016 Pazar günü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda düzenlenen muhteşem bir açılış töreni ile yapıldı. Uluslararası standartlarda organize edilen seremoni, davetlilerden tam not aldı.
Üniversitelerde öğrenim gören gençleri arama-kurtarma konusunda bilinçlendirme, afetlere hazır ve dirençli bir toplum yaratma amacıyla gerçekleştirilen IUSARGames-2016 ile öğrenciler temel misyona hazırlanarak bir araya geldi ve farklı kültürler birbirlerini tanıdı.
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Konseyi’nin işbirliğinde düzenlenen ve 25-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen, Uluslar arası Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunlarında ekipler, araç ve enkazdan kurtarma, havai hat kurarak kurtarma, harita kullanarak hedef bulma ve gece boyu iz sürme olmak üzere 5 parkurda yarıştılar. Oyunlar, altı kişilik ekipler halinde araç gereç kullanma, doğru hareket, ekip çalışması, güvenli hareket etme üzerinden gerçekleştirildi. Yarışlar, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın Esentepe Sosyal Tesisleri’nde 09.00-18.00 saatleri arasında yer aldı. Oyunlara, KKTC’nin yanında Türkiye, Rusya, Polonya, Nepal, Hindistan, Endonezya, Somali, Kazakistan ve Kırgızistan olmak üzere 10 ülkeden toplam 20 üniversite katıldı.
IUSARGAMES-2016’NIN AMACI NEDİR?
• Üniversite öğrencilerinin Arama-Kurtarma faaliyetlerindeki yetenek ve motivasyonlarını artırarak Arama-kurtarma faaliyetlerinde potansiyel bir unsur olmalarını sağlamak.
• Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’nin (IUSARC) faaliyetlerini uluslararası alanda yaygınlaştırmak, IUSARC’ın uluslararası alanda tanınmasını sağlamak ve konseye yeni seçkin üyeler kazandırmak.
• Arama-Kurtarma oyunları olarak gerçekleştirilen bu etkinliğin dünyada tek olma gururunu yaşamak ve yaşatmak.
• Oyunların, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilmesiyle, ülke tanıtımına katkı koymak, çeşitli ülke gençlerinin katılımı ile gerçekleştirilen oyunlarla dünya barışına katkı sağlamaktır.
IUSARGAMES-2016 5 ETAP HALİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
1. Araçtan Kazazede Kurtarma ve İlk Yardım
2. Bina Enkazında Arama-Kurtarma
3. Havai Hat Aracılığıyla Kurtarma
4. Pusula ve Harita Kullanarak Hedef Bulma
5. Açık Alanda Gece Boyu İz Sürme
[Best_Wordpress_Gallery id=”6″ gal_title=”IUSARGAMES2016″]
IUSARGAMES -2016 Video